O nás

Myšlenka Novinářského inkubátoru se volně inspiruje někdejším slavným českým nakladatelstvím a vydavatelstvím Melantrich. Jeho zakladatelé nabízí společnou cestu k udržitelné a etické novinařině osvobozené od ekonomických a politických tlaků. Chceme propojovat slušné lidi, dobré projekty, poctivé fachmany (z ČR i zahraničí). Mnoho zbývá udělat, aby se tento sen uskutečnil. Tento web je prvním krokem. Pomozte nám jej vylepšit a posunout dál. Přihlašte se k inkubaci a zapojte se do naší redakce!

Redakce Novinářského inkubátoru
JARO 2021

Iva Cordery

Vystudovala mediální studia na Literární akademii Josefa Škvoreckého a sociálně politickou publicistiku na Vyšší odborné škole publicistiky. Od roku 2005 pracuje v České televizi jako koordinátorka redakce investigativní publicistiky a manažerka skriptovacího týmu. Ve zbylém čase se věnuje rodině a své kapele Euphorica, která hraje world music a dobovou tradiční hudbu z Evropy. Má ráda umění, historii, výlety do přírody a počítače. V Novinářském inkubátoru by ráda oprášila svojí kreativitu v tvorbě a začala se věnovat aktivní žurnalistice.

Výstupem mé inkubace bude článek o čerpání kompenzací pro hudebníky v době kovidové krize.“

Bára Dvořáková

Je absolventkou gymnázia v Ostrově nad Ohří a čerstvě studentkou Fakulty humanitních věd Univerzity Karlovy, ale momentálně je jejím hlavním cílem úspěšně zvládnout přijímací zkoušky na Fakultu sociálních věd. Snaží se pro to dělat co nejvíce – navštěvuje kurz žurnalistiky, snaží se stále dovídat nové věci a i právě Novinářský inkubátor považuje za velký přínos do budoucna. Ze všeho nejvíce ji baví objevovat nové, zajímavé lidi a prostřednictvím rozhovorů je dostávat do povědomí ostatních.

Mým výstupem z Novinářského inkubátoru bude odlehčený obsáhlý rozhovor se spolumajitelkou Bistra Ledce Katkou Kerhelovou.

https://novinarskyinkubator.cz/bistro-ledce/

Aneta Haushalterová

Psaní se věnuje už od dětství. Nyní je absolventkou Vyšší odborné školy publicistiky a ráda by získala praxi v oboru. Pracovala pro Starty.cz, Studentu v rámci ECONOMIA, Skautský institut a EMPRESA MEDIA. Zajímá se o zdravý životní styl, jógu a cestování. Miluje kočky a dobrou kávu. Od Novinářského inkubátoru si slibuje především spoustu zábavy, zkušeností a příjemných zážitků.

František Kadlec

Studuje společenské vědy a angličtinu na Jihočeské univerzitě. Ve volném čase se věnuje cestování, mezinárodní politice a interkulturní komunikaci. Rád se zabývá mezinárodním prostředí a kulturou, proto doufá, že novinářský inkubátor mu pomůže tuto zálibu dále prozkoumávat a sdílet s ostatními.

Jako výstupní práci v rámci Novinářského inkubátoru jsem si vybral podcast zaměřený na rozhovory se studenty, kteří podstoupili zahraniční mobilitu a chtějí sdílet své poznatky ze zahraničí.“

Monika Phuong Le

Narodila se vietnamským rodičům, vyrůstala v západních Čechách, žila a studovala pět let v zahraničí, převážně v Německu a chvíli ve Španělsku. Po návratu zpět do Česka pracovala dva roky v hospodářském referátu německého velvyslanectví v Praze. Nyní se vrátila ke studiu a na Fakultě sociálních věd UK se ponořuje do tajů teritoriálních studií, kde prohlubuje svoje znalosti o mezinárodních vztazích, geopolitice a moderních dějinách. Dále zde znovuobjevila svoje nadšení pro psaní a Novinářský inkubátor bere jako výzvu a příležitost, jak se psaní začít více věnovat.

„Mým výstupem v novinářském inkubátoru bude článek pojednávací o duševním zdraví. Myslím si, že v českém prostředí je toto téma stále stigmatizováno a mělo by se mu věnovat více pozornosti, zvlášť v době pandemie.“

Lada Matyášová

Rodačka ze Šumperka. Vystudovala Informační studia a knihovnictví na MU v Brně. V současnosti pracuje jako Koordinátorka humanitárních projektů na Haiti, kde se snoubí její láska k poznávání nových krajů a pomoc bližním. Působí jako redaktorka metodického časopisu Skauting, autorka příspěvků na online portál Mladiinfo.cz a již tři roky tvoří svůj osobní blog. Věří, že ji Novinářský inkubátor přeorientuje z jejího obvyklého jazykového punku do vod seriózní novinařiny. Nejlépe se jí píše s tabulkou čokolády a hrnkem jasmínového čaje.

„Mým výstupem novinářské inkubace bude hluboký lidský příběh z Haiti.“

Žaneta Svobodová

Je máma tříleté Rozárky. Vystudovala Politologii – Politickou filozofii na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Během vysokoškolského studia začala pracovat v médiích. Pracuje externě jako přepisovatelka a překladatelka pro Českou televizi, dva roky byla redaktorkou regionální televize. V současné době se specializuje na správu sociálních sítí. Zajímá se o dění kolem, o ochranu životního prostředí i o teorie uspořádání společnosti. Chtěla by se časem pustit do doktorandského studia. V Novinářském inkubátoru by se ráda zdokonalila v psaní a seznámila se se zajímavými lidmi.

„Cílem mého výstupu je rozhovor, ve kterém Marek Hrubec představuje teorii nepodmíněného základního příjmu.“