O nás

Myšlenka Novinářského inkubátoru se volně inspiruje někdejším slavným českým nakladatelstvím a vydavatelstvím Melantrich. Jeho zakladatelé nabízí společnou cestu k udržitelné a etické novinařině osvobozené od ekonomických a politických tlaků. Chceme propojovat slušné lidi, dobré projekty, poctivé fachmany (z ČR i zahraničí). Mnoho zbývá udělat, aby se tento sen uskutečnil. Tento web je prvním krokem. Pomozte nám jej vylepšit a posunout dál. Přihlašte se k inkubaci a zapojte se do naší redakce!

Redakce Novinářského inkubátoru
JARO 2021

Iva Cordery

Vystudovala mediální studia na Literární akademii Josefa Škvoreckého a sociálně politickou publicistiku na Vyšší odborné škole publicistiky. Od roku 2005 pracuje v České televizi jako koordinátorka redakce investigativní publicistiky a manažerka skriptovacího týmu. Ve zbylém čase se věnuje rodině a své kapele Euphorica, která hraje world music a dobovou tradiční hudbu z Evropy. Má ráda umění, historii, výlety do přírody a počítače. V Novinářském inkubátoru by ráda oprášila svojí kreativitu v tvorbě a začala se věnovat aktivní žurnalistice.

Výstupem mé inkubace bude článek o čerpání kompenzací pro hudebníky v době kovidové krize.“

Bára Dvořáková

Je absolventkou gymnázia v Ostrově nad Ohří a čerstvě studentkou Fakulty humanitních věd Univerzity Karlovy, ale momentálně je jejím hlavním cílem úspěšně zvládnout přijímací zkoušky na Fakultu sociálních věd. Snaží se pro to dělat co nejvíce – navštěvuje kurz žurnalistiky, snaží se stále dovídat nové věci a i právě Novinářský inkubátor považuje za velký přínos do budoucna. Ze všeho nejvíce ji baví objevovat nové, zajímavé lidi a prostřednictvím rozhovorů je dostávat do povědomí ostatních.

Mým výstupem z Novinářského inkubátoru bude odlehčený obsáhlý rozhovor se spolumajitelkou Bistra Ledce Katkou Kerhelovou.

https://novinarskyinkubator.cz/bistro-ledce/

Aneta Haushalterová

Psaní se věnuje už od dětství. Nyní je absolventkou Vyšší odborné školy publicistiky a ráda by získala praxi v oboru. Pracovala pro Starty.cz, Studentu v rámci ECONOMIA, Skautský institut a EMPRESA MEDIA. Zajímá se o zdravý životní styl, jógu a cestování. Miluje kočky a dobrou kávu. Od Novinářského inkubátoru si slibuje především spoustu zábavy, zkušeností a příjemných zážitků.

František Kadlec

Studuje společenské vědy a angličtinu na Jihočeské univerzitě. Ve volném čase se věnuje cestování, mezinárodní politice a interkulturní komunikaci. Rád se zabývá mezinárodním prostředí a kulturou, proto doufá, že novinářský inkubátor mu pomůže tuto zálibu dále prozkoumávat a sdílet s ostatními.

Jako výstupní práci v rámci Novinářského inkubátoru jsem si vybral podcast zaměřený na rozhovory se studenty, kteří podstoupili zahraniční mobilitu a chtějí sdílet své poznatky ze zahraničí.“

Lada Matyášová

Rodačka ze Šumperka. Vystudovala Informační studia a knihovnictví na MU v Brně. V současnosti pracuje jako Koordinátorka humanitárních projektů na Haiti, kde se snoubí její láska k poznávání nových krajů a pomoc bližním. Působí jako redaktorka metodického časopisu Skauting, autorka příspěvků na online portál Mladiinfo.cz a již tři roky tvoří svůj osobní blog. Věří, že ji Novinářský inkubátor přeorientuje z jejího obvyklého jazykového punku do vod seriózní novinařiny. Nejlépe se jí píše s tabulkou čokolády a hrnkem jasmínového čaje.

„Mým výstupem novinářské inkubace bude hluboký lidský příběh z Haiti.“

Monika Phuong Le

Narodila se vietnamským rodičům, vyrůstala v západních Čechách, žila a studovala pět let v zahraničí, převážně v Německu a chvíli ve Španělsku. Po návratu zpět do Česka pracovala dva roky v hospodářském referátu německého velvyslanectví v Praze. Nyní se vrátila ke studiu a na Fakultě sociálních věd UK se ponořuje do tajů teritoriálních studií, kde prohlubuje svoje znalosti o mezinárodních vztazích, geopolitice a moderních dějinách. Dále zde znovuobjevila svoje nadšení pro psaní a Novinářský inkubátor bere jako výzvu a příležitost, jak se psaní začít více věnovat.

„Mým výstupem v novinářském inkubátoru bude článek pojednávací o duševním zdraví. Myslím si, že v českém prostředí je toto téma stále stigmatizováno a mělo by se mu věnovat více pozornosti, zvlášť v době pandemie.“

Žaneta Svobodová

Je máma tříleté Rozárky. Vystudovala Politologii – Politickou filozofii na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Během vysokoškolského studia začala pracovat v médiích. Pracuje externě jako přepisovatelka a překladatelka pro Českou televizi, dva roky byla redaktorkou regionální televize. V současné době se specializuje na správu sociálních sítí. Zajímá se o dění kolem, o ochranu životního prostředí i o teorie uspořádání společnosti. Chtěla by se časem pustit do doktorandského studia. V Novinářském inkubátoru by se ráda zdokonalila v psaní a seznámila se se zajímavými lidmi.

„Cílem mého výstupu je rozhovor, ve kterém Marek Hrubec představuje teorii nepodmíněného základního příjmu.“

Management Novinářského inkubátoru

Tomáš Bouška

Zakladatel NI. Absolvent politologie na FF UK a FSV UK v Praze (PhDr., PhD.) a švédského programu sociologie (M.A.). Dříve pracoval jako mluvčí MŠMT ČR, zástupce ředitele Vyšší odborné školy publicistiky, v obecně prospěšné společnosti Aspen Institute Prague, v Památníku Šoa Praha – BubnyHeinrich-Böll-Stiftung. Přednáší na New York University Prague. Od roku 2010 vede Spolek Političtí vězni.cz.

Proč vznikl Novinářský inkubátor? Nikdo v ČR novinářskou platformu aktivně nebuduje. A to je škoda! Zvlášť, když se u toho může člověk dost naučit.“

Helena Penno Hartlová

Dvacet let pomáhá uskutečnit projektové vize.
Vystudovala sociologii a politologii na FSS MU a na Dalarna University ve Švédsku. Má dlouholeté zkušenosti z výzkumu veřejného mínění, tvorby marketingových strategií a komunikace. 

Lucie Černá

Vede program organizace Transitions, který propaguje žurnalistiku zaměřenou na řešení (solutions journalism) ve střední a východní Evropě, a koordinuje aktivity spojené s podporou tohoto typu žurnalistiky ve více jak 10 zemích. Tématu se věnuje od roku 2017. Je zároveň také lektorkou a mentorkou, která pomáhá novinářům v regionu střední a východní Evropy přinášet perspektivu řešení do jejich novinářské praxe. V říjnu 2019 se stala členkou programu LEDE Fellowship newyorské organizace Solutions Journalism Network. Dříve pracovala také pro organizaci Ashoka nebo Greenpeace.

Iveta Škrabalová

Absolventka oboru Orální historie – Soudobé dějiny na Fakultě humanitních studií UK v Praze (Mgr.) a Vyšší odborné školy publicistiky (DiS.). Pracuje v České televizi, v oddělení Nových médií, kde se stará o podporu pořadů. V Novinářském inkubátoru je dobrovolníkem.

Lubor Černohlávek

Absolvent Fakulty sociálních věd UK. Ve své novinářské praxi byl mj. šéfredaktorem deníku Aha,  ředitelem PR TV Nova či šéfredaktorem internetového portálu TN.cz. Nyní pracuje jako zástupce šéfredaktora týdeníku Téma. V Novinářském inkubátoru je dobrovolníkem.