GENDEROVÁ ROVNOST: Jak využít ženskosti v podnikání?

Na faktu, že práce nemusí být nutně otrava a lze se živit i volnočasovým koníčkem, se v pátek 20. října 2023 shodly tři západočeské podnikatelky. Novinářský inkubátor ve spolupráci s Europe Direct Karlovy Vary totiž v karlovarském Inovačním centru INION uspořádal debatu s názvem „GENDEROVÁ ROVNOST: Jak využít ženskosti v podnikání?“. Řešila se témata jako mateřství, vyhoření, osobní růst i důležitost respektování ženského cyklu při výkonu veškerých aktivit.

Definic genderové rovnosti je celá řada. V případě rovnoprávnosti žen a mužů se může jednat o vyvážené postavení obou pohlaví v různých sférách, stejné podmínky, možnosti a podobně. Bývaly doby, kdy ženy nemohly volit nebo třeba řídit auto. Že by mohly podnikat a živit se svým koníčkem, by je ani nenapadlo.

Že podnikání není jen pro muže však v dnešní době není žádnou novinkou. Většina účastníků páteční debaty „GENDEROVÁ ROVNOST: Jak využít ženskosti v podnikání?“ se shodla, že mezi ženským a mužským světem je (nejen) v tomto případě spousta rozdílů. Něžnější pohlaví popsali jako pečlivější, trpělivější či vytrvalejší, zatímco muže jako cílevědomé dravce.

O názor na věc a svůj osobní příběh se do Inovačního centra INION přišly podělit tři úspěšné podnikatelky. Koučka a zakladatelka Life Academy Lucie Königová, majitelka lovebrandu Tulouš Štěpánka Kolesnyk PitterováNikola Al Haboubi Florianová, která stojí za ekologickým květinářstvím Něžná pivoňka. Ačkoliv je každá z řečnic úplně jiná, spousta věcí je spojuje. Všechny si nějakým způsobem prošly pracovním vyhořením a v rozhodnutí dělat, co je opravdu baví, jim pomohlo mateřství.

Žádná z nich se při vykonávání své živnosti z gendrovou nerovností téměř nepotýká. Jsou si vědomy, že oproti mužským postupům je způsob jejich podnikání trochu jiný a přizpůsobovat se, by jim bylo nepříjemné. Za jeden z důvodů, proč tomu tak je, považují i ženský cyklus. „Nejsme schopné celý měsíc podávat stejné výkony. Naše tělo neustále pracuje a je vytížené. Je potřeba mu naslouchat a nepřetěžovat ho,“ vyjádřila se k tématu moderátorka debaty Andrea Vajnar, která působí jako produkční v Českém rozhlase Karlovy Vary. Další z oblastí, která přítomné zapojila do diskuze, byly nevědomé stereotypy a fenomén ženské směny.

Cesta k úspěchu každé z žen, jejich názory na různá témata i samotná diskuze, ve které se o svůj příběh podělili i diváci, udělali večer ojediněle motivující, inspirativní a především příjemný. Ať jsme na jakékoliv cestě, v jakékoliv situaci, nikdy není pozdě na to, se zastavit, podle rad Lucie Königové se zaměřit na aktivity, při kterých ztrácíme pojem o čase, a udělat změnu. Jen do práce, kterou děláme s láskou, lze dávat celé srdce a potřebnou energii. Podnikání není jen pro muže, podnikání je pro každého, kdo se rozhodne.