#JízdaFahrt25

V sobotu 9. září 2023 ráno vyjel z pražského Hlavního nádraží vlak do Berlína. Vlaky do Berlína jezdí z Prahy běžně, ale tenhle byl speciální – Česko-německý fond budoucnosti totiž letos slaví 25 let od svého založení. Ve vlaku se konala první část velkolepé slavnosti. Cesta #Fahrt25 se nesla ve skvělé náladě. V prvním vagónu, kde běžně bývá jídelní vůz, četl Jaroslav Rudiš ze své poslední knihy Návod na použití železnice (vyšla letos v němčině, v českém překladu vyjde na podzim tohoto roku). Druhý vagón obývali divadelníci z Prvního česko-německého kabaretu. Dozvěděli jsme se od nich například, že se v Berlíně setkáme s Frankem, Walterem i Steinmeierem. V posledním vagónu byla hudební stage, kde na cestě do Berlína hrála část skupiny MYDY. Cesta byla skvělá a plná, pět hodin uteklo jako nic. Ale co bylo z pohledu nás cestujících  nejzajímavější, to byl pocit bezpečí, který jsme ve vlaku měli. Neustále migrovat po vlaku a neřešit, zda nám někdo něco neukradne, bylo vskutku osvobozující.

V Berlíně nás přivítali herci uskupení V.O.S.A. – tanečnice, loutky na chůdách, zpěvačka na speciální velké káře a další, se kterými jsme průvodem došli podél řeky Sprévy až na místo konání Bürgerfestu, do zahrady prezidentského sídla Bellevue. Bürgerfest je každoročně konaný občanský a sousedský festival, jehož spolupořadatelem byla letos právě Česká republika. Česko-německý fond budoucnosti byl se svou oslavou letos čestným hostem.

Jsme vděční, že byl Novinářský inkubátor mezi pozvanými a že jsme se mohli zúčastnit. Množství neziskových organizací působící v česko-německém prostoru, které prezentovaly svou činnost na festivalu, bylo ohromující. Věříme, že letošní podpora projektu Debate not argue, kterou Novinářský inkubátor spolu s Goethe Institutem pořádá, je řečenou první vlaštovkou a spolupráce bude nadále růst. Děkujeme!

Pokud by Vás #JízdaFahrt25, zajímala více, podívejte se na reportáž, kterou odvysílala Česká televize: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3613503-cesko-se-predstavilo-na-obcanskych-slavnostech-v-sidle-nemeckeho-prezidenta