Hostem poslední středy přednáškového cyklu s Novinářským inkubátorem v tomto semestru nebyl nikdo jiný než Michal Šula, fotoreportér portálu Seznam Zprávy, kde před zraky více než třiceti studentů přednášel o svých zkušenostech z profese fotoreportéra.
Členem redakce Seznam Zpráv je od roku 2021. Jeho specialitou jsou aktuality, kulturní akce, sportovní události a všeobecná politika. Je držitelem titulu fotografie roku v soutěži Czech Press Photo v 2016 za snímek protičínských demonstrací v Praze. Fotografovat začal na střední průmyslové škole, odkud pokračoval studiem na Pražské fotografické škole. První reportáž měl otištěnou v již zaniklém médiu Večerník Praha, ze kterého po třech letech přestoupil do jednoho z největších deníku Mladá Fronta DNES, kde pracoval dlouhých 20 let.
V první části hovoří o svých profesních začátcích, o svém vzdělání a také o tom, jak se k profesi fotoreportéra vůbec dostal. Michal Šula také popisoval, co ho nejvíce v této profesi naplňovalo a motivovalo.. Jak sám řekl: „Nejvíce mě baví fotit například velké sportovní akce, jako mistrovství světa ve fotbale nebo významné politické události, jako je inaugurace prezidenta. Nejvíce motivujícím faktorem je možnost být v centru aktuálního dění a užívat si atmosféru těchto velkých akcí.”
V poslední části Michal Šula také popisoval vývoj a přechod od tištěného média do online prostoru. „V současné době jsou tištěná média bočním produktem, kdy většinu obsahu tvoří média v online podobě.”
Když studenti svou zvědavostí nakousli téma použitelnosti fotografií, tak se současně narazilo i na otázky etiky fotografií. Která fotka je dobrá a která už je na hraně? Studenty současně i zajímalo, jakým způsobem také probíhá výběr fotografií, jestli je to celé na rozhodnutí fotoreportéra, nebo redaktora?
„I přes to, že některé fotografie není dobré zveřejnit, vždy je ale dobré jich udělat co nejvíce. Člověk má pak možnost volby z více fotografií. Občas se i stane, že se povede zachytit doopravdy úžasný okamžik, který krásně reflektuje danou událost, ale fotografie se úplně neslučuje s vizí redaktora, a tak některé fotky nejdou ani použít.“
Jaký je rozdíl mezi fotografováním do novin a fotografováním do online prostoru? To byla další otázka, která studenty zajímala.
„Rozdíl tam určitě je a já sám ho vnímám. Pokud fotografujete do online prostoru, tak chcete, aby vaše fotografie byla kvalitní, ale hlavně rychle poslaná, je totiž důležité být na místě jako první. Pokud ale fotografujete do tištěných novin, dáváte si hodně záležet na tom, jak fotografie vypadá, jak je veliká a také, kde bude v novinách umístěna. Současně pokud se posílá do novin, máme jako fotoreportéři možnost si fotografie dobře upravit, protože se to bude tisknout později. Do online média to ale jde hned a pokud se stane, že fotka, která byla poslána, není úplně dobrá, je obtížnější ji změnit. Protože to buď vidělo hodně lidí a už by to mohlo být kontraproduktivní a nebo se k tomu stejně editor dostane až po několika hodinách, kdy už to stejně visí na webu.”
Takové bylo poslední setkání Novinářského Inkubátoru v letním semestru 2022 na Univerzitě v Hradci Králové a Univerzitě Palackého v Olomouci.
Za studenty Univerzity Hradec Králové a myslíme, že i za studenty Univerzity Palackého v Olomouci, můžeme říci, že příležitost nahlédnout do novinářského prostředí byla velice obohacující a jsme rádi, že jsme toho mohli být součástí.
Autory článku jsou Honza Ryan, Pajkrt Filip a Svoboda Štěpán, studenti Univerzity Hradec Králové.