Proč je Ruské středisko vědy a kultury problematické

Ruské středisko vědy a kultury je instituce spadající pod ruskou federální agenturu Rossotrudničestvo. Ta se podle oficiálních stránek zabývá především záležitostmi postsovětského Společenství nezávislých států, spoluprací s krajany a mezinárodní humanitární spoluprací. Pražská pobočka Ruského střediska vědy a kultury (dále jen RSVK) sídlí na adrese Na Zátorce 16 na Praze 6 a jako svou hlavní činnost proklamuje „realizaci programů a akcí v oblasti kultury, vědy a vzdělávání“ a „podporu ruského jazyka.“ Na první pohled se tak může zdát, že Ruské středisko vědy a kultury je jen dalším z řady domů a center zřízených nebo podporovaných vládami za účelem výuky jazyka a propagace kultury. Na rozdíl od nich však v případě RSVK nejde jen o poklidnou kulturní spolupráci dvou zemí. Ve zprávách zveřejněných na svém webu RSVK nepokrytě prosazuje narativ ruské vlády, který se často vymezuje proti rozhodnutí zvolených českých politiků. Příklad takového jednání bylo možné zaznamenat v červnu roku 2020 krátce potom, co došlo k odstranění sochy maršála Koněva z Prahy 6.  

RSVK tehdy uspořádalo výstavu s názvem „Maršál vojáků“, která sloužila jako oslavná výstava I. S. Koněva, jehož socha byla právě odstraněna. V článku se RSVK vymezuje proti „pokusům překroutit historii“, což je jedna z hlavních linek prosazovaných ruskou vládou – jak uvádí D. Kolenovská a Š. Černoušek ve svém článku pro Respekt z téhož roku, „vyhrocený patriotismus vítězí nad historickými fakty“, a to nejen v ruských státních médiích, na která ve článku upozorňují. K budování patriotismu jak mezi občany Ruska, tak mezi ruskojazyčnou menšinou žijící v zahraničí, slouží dějiny druhé světové války Kremlu jako jeden z hlavních nástrojů. RSVK dále označuje takové „pokusy překroutit historii“ jako „bezvýznamné“, čímž naráží právě na odstranění Koněvovy sochy.

V lednu roku 2021 zas RSVK uvedlo článek s názvem „Pfizer je experimentální produkt, který uvedli na trh“, vymykající se jakémukoliv aspektu deklarované agendy propagace kultury a jazyka.

V článku vede autorka Julie Šaninová rozhovor s vybraným ruským lékařem s cílem odpovědět na otázku, proč „řada zemí stále vylučuje možnost nákupu ruských vakcín“ a „upřednostňuje americké“. Účel z textu vyplývá jednoznačně – pokud možno co nejvíce zkritizovat Pfizer, zrelativizovat jeho spolehlivost a účinky, a naopak vychválit ruský Sputnik V. Zněním se tak článek zveřejněný v lednu 2021 velmi podobá narativům kolujících na dezinformačních webech. Zkoumání těchto narativů se dříve věnoval například web Manipulátoři. Zmiňovaný článek byl z webu RSVK smazán krátce po svém zveřejnění.

Problematická je také samotná organizace Rossotrudničestvo, která byla zřízena roku 2008, spadá pod ruské ministerstvo zahraničí a zaštiťuje činnost ruských center vědy a kultury všude po světě. Do širšího povědomí v českém prostředí vstoupilo Rossotrudničestvo na jaře roku 2020 během aféry „muže s ricinem“. Jak se později ukázalo, muž, který přiletěl do Prahy s kufříkem, jehož obsah byl českými bezpečnostními složkami vyhodnocen jako nebezpečný, byl Andrej Končakov. Ten stál až do svého vyhoštění z ČR právě v čele RSVK v Praze. Ačkoliv ve svém rozloučení se s Českem uvedl, že se mu „podařilo udělat mnohé pro upevnění česko-ruských kulturních styků“, známá je jeho fotka s Nočními vlky u sochy maršála Koněva, přičemž skupina Noční vlci je považována za další z nástrojů šíření vlivu Kremlu v ČR.

Rossotrudničestvo však čelilo kontroverzím i v jiných zemích. Jak uvádí P. Procházková v článku pro Deník N, v roce 2013 došlo v USA k vyhoštění Jurije Zajceva z důvodu verbování amerických občanů ke spolupráci s ruskými tajnými službami. Zajcev měl údajně zaujmout dotyčné programem kulturní výměny a dostat je na stáž do Ruska. Financování těchto aktivit mělo poskytnou právě Rossotrudničestvo.

#strazci

Autorkou článku je Natálie Vaidišová.