Řetízkárna v suti

Budova důlní převlékárny na největším jáchymovském lágru Rovnost je na spadnutí. Objekt tzv. muklovské řetízkárny dlouhodobě chátrá a letošní zima dílo zkázy dokonala. Přinášíme aktuální fotografie ze samotné budovy i průzkumu jejího okolí.

Řetízkárna v jáchymovském dole Rovnost

V bezprostřední blízkosti řetízkárny se nachází bývalý důlní areál šachty Werner, po druhé světové válce přejmenované na Rovnost I. V rámci důlního areálu stával v letech 1940–1961 zajatecký a posléze trestanecký pracovní tábor. Dnes je na místě chatová osada. Objekt leží na obnovené naučné stezce Jáchymovské peklo a je v místě poslední dochovanou budovou, kterou postavili mj. bývalí političtí vězni ze sousedního lágru.

Řetízkárna sloužila k převlékání trestanců, kteří na Rovnosti dolovali uran. Veškerá důlní činnost byla na dole Rovnost I. zastavena k červenci 1962. Důlní areál byl následně zlikvidován a těžba na Jáchymovsku ukončena. Většina důlních budov v areálu dolu, včetně hlavní reprezentativní prvorepublikové vily, byla srovnána se zemí. Několik zbývajících technických domků bylo přebudováno na rodinné rekreační objekty.

Řetízkárna zlikvidována nebyla, nicméně od té doby je nevyužívána a chátrá. Nedaleká budova stanice báňské záchranné služby je dnes v provozu jako Hotel Berghof.

Autor: Novinářský inkubátor