Česká dezinformační scéna s Matějem Pastírem

Ve čtvrtek 18. 2. 2022 proběhla první online přednáška jarní inkubace. Analytik Matěj Pastír se studenty Univerzity Hradec Králové probral téma české dezinformační scény. 

Přednáška pro studenty byla nabitá informacemi. Zdroj: archiv Moniky Le

V třetím únorovém týdnu začal letní semestr pro studenty Univerzity Hradec Králové. Byl tak zahájen cyklus online přednášek s mediální tématikou, které pro UHK a UPOL v rámci jarní inkubace pořádá Novinářský inkubátor.

Prvním tématem tohoto semestru byly dezinformace. O své poznatky se s přítomnými podělil Matěj Pastír, juniorní analytik programu Kremlin Watch. Ve svém povídání se zaměřil především na techniky, které Kreml využívá v hybridní válce, ale také na míru, jakou je česká populace dezinformacím vystavovaná. Zmíněny byly i dezinformační weby nebo kampaň v nedávných prezidentských volbách.

Přednáška byla nabitá informacemi. Ani přesto studenti neváhali a v závěru lektorovi pokládali řadu dalších zvídavých otázek. Zajímalo je například, jak mluvit s lidmi, kteří dezinformacím propadávají. 

Děkujeme Matějovi Pastírovi i všem zapojeným studentům. Těšíme se na příští týden, tentokrát už i se zástupci Univerzity Palackého v Olomouci!

Matěj Pastír
juniorní analytik

Matěj Pastír je studentem oboru Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V současnosti působí jako juniorní analytik programu Kremlin Watch, kde začal v roce 2021 jako stážista.

O téma dezinformací se začal zajímat již v roce 2019 v rámci projektu Atlas konspirací. Je spoluautorem eseje Fighting disinformation in Europe: technological and political perspective in the context of Czech disinformation landscape. V roce 2021 se s ní společně s Radkou Fléglovou umístil na druhém místě soutěže European Defense Challenge spadající pod projekt ASSETS+, který je součástí Pact for Skills Evropské komise.