Mezi novináři a hokejisty. Studenti žurnalistiky z Olomouce sledovali zblízka nejlepší hráče Tipsport Extraligy a kladli otázky reprezentantům

Brno – Budoucí novináři z Univerzity Palackého v Olomouci měli minulý týden možnost zúčastnit se exkluzivního výjezdu. V rámci programu Novinářského inkubátoru vyjeli do Brna na České hokejové hry, přítomni byli také na galavečeru Hokejista Sezony 2022/23. Martin Kézr si vzal pod křídla čtyři studenty, kterým v průběhu akce předával své dlouholeté zkušenosti a cenné rady.

Autor: Denis Ševčík

Čtveřice studentů z Univerzity Palackého v Olomouce se zúčastnila galavečeru Hokejista Sezony 2022/23. Zdroj: Archiv Denise Ševčíka

Naše pětičlenná skupina ve složení čtyř studentů a mentora Martina Kézra se sešla dopoledne 5. května na recepci brněnské Winning Group Areny. Zde jsme si vyzvedli akreditace a pokračovali směrem k ledové ploše, kde již probíhal trénink české hokejové reprezentace. Není to špatný pocit, když procházíte prázdnou halou a slyšíte Kariho Jalonena či Libora Zábranského udílet pokyny svým hráčům. Po krátkém pozorování formy našich borců jsme se přesunuli ke kabinám, kde zanedlouho měly následovat rozhovory. Hodnotil se především čtvrteční zápas s Finy, k mikrofonům šli postupně obránce David Jiříček, útočník Michael Špaček a sérií interview zakončil asistent trenéra Martin Erat.

Nejvíce prostoru na otázky měla pochopitelně Česká televize, ke slovu se však dostal i můj olomoucký kolega Tadeáš Vaněk, který se Martina Erata zeptal, jak zlepšit přesilové hry a co na nich změnit. Dotaz byl zcela na místě, jelikož proti Finům se nám nevyvedly a žádnou početní výhodu jsme nevyužili. Eratova odpověď byla poměrně stručná a narážela především na fakt, že se jedná o přípravu a šanci dostávají noví hráči, kteří ještě nejsou dokonale sehraní. Zatímco většina novinářů po skončení rozhovorů z prostoru kabin odešla, náš žurnalistický ,,taťka” Martin Kézr stále zůstal na místě. Ten totiž čekal ještě na nováčka v národním týmu obránce Jakuba Zbořila, kterého potřeboval vyzpovídat pro svůj článek na Sport.cz. Vzhledem ke skutečnosti, že se jednalo spíše o přátelské povídání mimo kamery a záři reflektorů, odpovídal tomu i outfit Jakuba, který ze šatny vyšel naboso, oděný pouze do kraťasů a tréninkového trička. Osprchovaný po tréninku však byl, což je nejdůležitější, že ano.

V sedm večer byl domluven sraz před Bobycentrem, kde nám pan Kézr předal vstupenky. O hodinu později zde totiž začínal galavečer Hokejista Sezony 2022/2023, jedná se o udílení cen nejlepším hráčům Tipsport Extraligy v různých kategoriích. Ještě před zahájením jsme se potkali s jedním ze zakladatelů Novinářského inkubátoru Tomášem Bouškou a společně se všichni vyfotili. Pak se přesunuli dovnitř a hned od začátku to byl opravdový zážitek.

Uzavřená společnost a akce, kam se normální člověk nemá šanci dostat. Určitě chápete, jak to myslím. Kolem vás prochází největší hokejová esa v České republice a vy můžete na záchodě prohodit slovo třeba s Lukášem Sedlákem z Pardubic, který mimochodem vyhrál cenu pro nejlepšího hráče celé ligy. 

Samotné vyhlašování probíhalo na obrazovkách ČT Sport v živém vysílání, pro mě však bylo mnohem vzácnější, co se dělo v zákulisí. Sedíte u piva a vedle vás například šampioni z Třince jako Martin Růžička, Marko Daňo nebo Daniel Voženílek. Nenápadně se snažíte poslouchat, o čem si povídají. Samozřejmě, že by se to nemělo dělat, ale také by vás to přeci zajímalo. Ochutnali jsme různé pokrmy z rautu, vypili pár piv a spokojeně odjížděli na kolej spát.

Na druhý den bylo naplánované sledování zápasů. Sešli jsme se opět dopoledne, tentokrát však v tiskovém centru hokejového stadionu. Můžete tam potkat třeba Davida Pospíšila nebo Petra Hubáčka, jak se připravují na živé vysílání v České televizi. Z místnosti se ozývá také finština, jelikož právě Suomi se chystali na svůj zápas se Švýcarskem. Tadeáš si dělá svou novinářskou přípravu, chce se zaměřit především na výkon švýcarského brankáře Leonarda Genoniho o kterém by rád napsal článek. Moje další dvě kolegyně Klárka s Kristýnou jsou nachystané a já dopíjím kávu, abychom mohli vyrazit přímo do hlediště. Pan Kézr jde s námi a v průběhu zápasu nám dává rady, čeho by si měl novinář všímat. Je důležité soustředit se na detaily, jednotlivé fragmenty hry a také si psát poznámky, aby je člověk během utkání nezapomněl. Švýcaři vítězí 2:1 a my se přesouváme opět do tiskového centra.

Pro novináře jsou tu nachystané obložené bagety a vynikající nugátové koblihy. Pochopitelně neodoláme, tak si s dovolením nabídneme. Já opět testuji místní kávovar a všichni jsme natěšení na utkání národního týmu, který se v 16:00 utká proti Švédům. Místnost se před zápasem české reprezentace zaplňuje a my raději uvolňujeme místa zkušenějším kolegům. Do haly dorazil už také nový expert pro vysílání ČT Sport a především skvělý hokejista Jakub Voráček. Během cesty zpět do hlediště ho pozdravíme a čekáme na nástup obou týmů. Zápas začíná za bouřlivé atmosféry, kterou vytváří skvělí čeští fanoušci, avšak Klárku zaujme něco jiného, než jen hokejové klání se Švédy. Konkrétně maskoti Ťuk a puk, kteří se starali o zábavu v ochozech. Zaujme ji to dokonce až takovým způsobem, že je rozhodnuta o nich napsat článek po zápase. Já se zaměřuji na výkon Jakuba Zbořila a Kristýna sleduje celou hru Česka komplexně. Tadeáš si svůj úkol splnil již při minulém utkání. Každý z nás napíše svůj výstup, který panu Kézrovi pošleme. Češi po skvělém výkonu poráží Švédsko 4:3. Vítězství ukončuje náš dvoudenní výjezd, na který budeme dlouho vzpomínat.

Jak hodnotí výjezd sami studenti?