Hokejové Tampere očima českých fanoušků. Fantomas prozradil, jak celý šampionát dopadne

Tampere – České fanoušky, kteří do finského Tampere přijeli podpořit národní hokejový tým, nelze přehlédnout. V barvách trikolory zpívají chorály “kdo neskáče není čech” a “Češi, Češi…” přímo na ulici a to dost hlasitě. Jak zatím hodnotí dosavadní průběh mistrovství a kdo podle nich získá zlatou medaili? Svůj tip prozradil i legendární Fantomas.

Tři kamarádi Marcel (vlevo), Miroslav (uprostřed) a Václav (vpravo) pravidelně 20 let objíždějí téměř všechny hokejové mezinárodní akce. Chyběli jen třikrát kvůli destinaci, které se jim nelíbila.
Zdroj: Tomáš Kolátor

Ve čtvrt milionovém Tampere, které je největším vnitrozemským městem severní Evropy,  přeplněná náměstí a uličky nečekejte. Jeho pýchou jsou zelené parky s množstvím laviček. Středobodem všeho jsou dvě jezera Näsi a Pyhä, na jejichž nábřeží štěbetají racci.

Snadnou orientaci ve městě oceňují i fanoušci. Miroslav, který vysedává s dvěma kamarády v hokejové uličce na pivu, chválí. „Skvělé je to, že Nokia aréna je ve středu města, tudíž se k ní člověk dobře dostane. I fanzóna, která je pár metrů od stadionu je parádní. Je tady ale pro českého fanouška draho, a to je veliké mínus.“ 

Řeč došla i na celkovou náladu ve městě. „Atmosféra je zde dobrá. Kamarádům, kteří přijeli včera, jsem zrovna vyprávěl o skvělých večírcích, které tu v minulých dnech proběhly. Abych vám ale prozradil, co se dělo, tak  mě musíte chytit po desáté hodině a s dobrou náladou,“ vypráví s úsměvem na rtech Mirek, který je v Tampere od začátku šampionátu.

Obsah obrázku obloha, země, exteriér, kámen

Popis byl vytvořen automaticky

Pokud Finové vybojují medaili, na hlavním náměstí v Tampere propuknou oslavy. Zatím se zde ale nacházejí stánky, které mají za úkol občerstvit fanoušky a udržet je v dobré náladě.

Zdroj: Tomáš Kolátor

I v útrobách samotného stadionu se fanoušci dokáží vyřádit. Mnozí ale smutní, protože jim organizátoři nedovolí si donést vlastní náčiní přímo k ledu. „Škoda že nás nepustí s trubkou na stadion. Zkoušíme to každý zápas, ale zatím se nám ji podařilo propašovat jen na jedno utkání s Rakouskem. Kolega jen trošku zatroubil během druhé třetiny a pořadatelé to ihned zatrhli.“ pokračuje Mirek, který se zakazujícími předpisy nesouhlasí.

Smutek fanoušků podtrhl i výsledek s náhradníkem turnaje. Češi s Rakouskem prohráli na nájezdy 1:2. „Hokejové výkony jsem si představoval trošku lepší. Zvlášť po prohře s Rakouskem jsem se tady raději schovával,“ dodal Miroslav.

Do rozhovoru se vložili i Miroslavovi přátelé, kteří letošní mistrovství v porovnání s ostatními ročníky hodnotili velice kladně. „Na mistrovství světa jezdím déle než Plekanec. Už v roce 1999 jsem byl v Lillehammeru. Musím ale uznat, že letošní šampionát je tím lepším. Topová záležitost je ale pro mě stejně Bratislava v roce 2011 a Vídeň v roce 2005, protože zde bylo hodně českých fanoušků a bylo to pro nás blízko“ hodnotí Václav. Po delší rozpravě prozradí svou fanouškovskou identitu, která bývá v hledišti nepřehlédnutelná. Právě on je totiž legendární Fantomas, který už dvacet let drží týmu palce v hledišti. Vyfotit se ale Václav nechal jen v masce.

„Toto mistrovství se zde už jeden Fantomas ukázal. Byl to ale dvojník a ten opravdový sedí přímo teď a tady. V hokejové uličce v Tampere,“ říká Václav a nasazuje si svou proslulou masku. Na otázku, jak mistrovství dopadne, odpovídá český Fantomas přesně: „Český tým se probojuje až do finále, kde zvítězí nad domácím Finskem 5:2.“

Tomáš Kolátor, student UPOL a člen inkubace Novinářského inkubátoru na jaře 2022.