Příběhy pronásledované mládeže v bývalé NDR a Československu.
Čtvrtek 12. května 2022, 16.00 – 17.30h
PROGRAM
16.00 | Uvítání Tomáš Bouška – Předseda Spolku Političtí vězni.cz a Novinářského inkubátoru |
16.15 | Panelová diskuze Pavel Kořínek – odborník na dějiny a teorii komiksu, Ústav pro českou literaturu AV Bára Procházková – šéfredaktorka magazínu EDUzín Moderace: Monika Le – Novinářský inkubátor |
17.15 | Závěrečné slovo Milan Horáček – bývalý poslanec Německého spolkového sněmu a Evropského parlamentu, zakladatel pražské kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung |
17.30 | Občerstvení |
MÍSTO KONÁNÍ
Goethe Institut v Praze
Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha
MHD: Národní divadlo (tramvaj), Národní třída (metro, tramvaj)
Mapa zde: https://goo.gl/maps/6okk5AAZuWSEXdJA8.
RSVP do 10. května 2022 ZDE: https://forms.gle/2Sb8gKUWr4wnBPXU7.
THE LAST LESSON
Mnoho mladých lidí potkalo v komunistickém režimu podobný osud. Byli diskriminováni, vyloučeni ze školy nebo dokonce zatčeni kvůli svým politickým názorům, občanské angažovanosti, životnímu stylu nebo třídnímu původu rodiny. Stačila jen malá jinakost, která ale dokázala změnit celý život.
Projekt The Last Lesson zachycuje čtyři takové osudy z dob Německé demokratické republiky a Československa. Skupina dnešních českých a německých studentů se s oběťmi sešla během podzimu roku 2021 a vyslechla si jejich životní příběhy. Tyto těžké a traumatizující vzpomínky však není snadné převyprávět a zprostředkovat dalšímu publiku. Studenti se rozhodli využít síly a kouzla obrázků, pomocí nichž zachytili klíčové momenty jednotlivých obětí. Na zpracování v podobě komiksu spolupracovali s profesionálními ilustrátory a nyní jej představíme široké veřejnosti.
Ve čtvrtek 12. května 2022 od 16 hodin proběhne v pražském Goethe institutu závěrečná prezentace projektu The Last Lesson a představení výsledné knihy, která tuto temnou kapitolu novodobých dějin pomáhá netradiční formou připomínat.
HOSTÉ
Pavel Kořínek
Vědecký pracovník Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obhájil doktorskou práci v oboru dějiny české literatury a teorii literatury. Ve svém výzkumu se zaměřuje na dějiny a teorii komiksu. Je několikanásobným držitelem komiksové ceny Muriel.
Bára Procházková
Šéfredaktorka magazínu o vzdělávání EDUzín. Novinářské zkušenosti nasbírala mimo jiné v Českém rozhlase, týdeníku Respekt a v České televizi. Přednáší na Karlově univerzitě. V Hamburku vystudovala politologii, je zakladatelkou projektu Do Německa na zkušenou.
Milan Horáček
V 70. letech se spolupodílel na vzniku německé strany Zelených. Má bohaté politické zkušenosti z regionální i evropské úrovně, byl poslancem Německého spolkového sněmu a Evropského parlamentu. Založil a více než dekádu vedl pražskou kancelář nadace Heinrich-Böll-Stiftung.
Monika Phuong Le
Projektová koordinátorka Novinářského inkubátoru. Pracovala v hospodářském referátu německého velvyslanectví v Praze, angažovala se několik let v Česko-německém fóru mládeže. Momentálně dokončuje teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.
ODKAZY