Válka na Ukrajině změnila svět. Včetně toho novinářského. Česká mainstreamová média přijala do nedávné doby opomíjené, respektive ojedinělé téma: dezinformace. Do té doby, než Rusové viditelně znásobili produkci štvavých kampaní okolo kauzy Vrbětice nebo popírání přípravy invaze na Ukrajinu, byly rozhovory s předními odborníky na hybridní válku exotickým zbožím. Příkladem může být probudilý rozhovor s Jakubem Kalenským z roku 2018 v podání Českého rozhlasu (který ostatně prokremelské narativy tolik nenávidí). Po seznamování se s ruskou kyberhrozbou zkrátka ještě nebyla viditelná poptávka, jakkoli odborníci tvrdili opak a volali po včasném zásahu na vládní úrovni.
https://radiozurnal.rozhlas.cz/jak-funguji-trollove-v-ceskem-internetovem-prostredi-7670799
Na jaře 2022 už každý vážně míněný zpravodajský portál nebo tištěný deník pravidelně informuje o množství a povaze lživých zpráv a manipulací z dílny prokremelských webů, trollů nebo ruských státních médií. Ruská agrese donutila veřejnou debatu zohlednit hlavní cíle kremelské kybernetické války a začít je pečlivěji analyzovat i vysvětlovat. Štěpit společnost, a relativizovat, co se okolo nás děje, o to Kremlu v jeho propagandě jde. Například podcast portálu Novinky.cz vysvětluje hlavní cíle ruské dezinformační mašinérie. Odborník na postsovětský prostor a dezinformace Andrej Ruščák v něm vysvětluje dezinformační strategii: „Snaží se nastolovat takové to ‚nikdo neví, jak to vlastně je‘. Zaplevelí debatu padesáti různými verzemi a čtenář pak má pocit, že nikdo neví, kde je pravda.“
Českým internetem se také šíří mnohem víc zpráv o tom, jak s dezinformacemi bojovat a lži vyvracet. Mnohem více lidí něco tuší o factcheckingu, kritickém myšlení, iniciativách typu Manipulátoři.cz, Strážci, Zvol si info, Transitions, Fak(e)ticky, Elpida aj. Navzdory tomu, že v ČR vznikla již v roce 2018 tajná síť českých Elfů, do ruské invaze byly jejich iniciativy medializovány mnohem méně. Řady dobrovolníků, kteří ruské nebo Kremlem ovlivňované lži odhalují a uveřejňují, se i díky větší mediální viditelnosti rozšiřují. Elfové nechávají nahlédnout do svého fungování a výstupů práce více, než kdykoli předtím. Příkladem může být přizvání externích pozorovatelů na jejich utajené koordinační setkání, zpřístupnění jedinečné databáze řetězových e-mailů široké veřejnosti nebo intenzivnější zapojování jejich mluvčích do veřejného prostoru.
Tak jako devastační válka na Ukrajině, ani ta kybernetická na internetu není zdaleka vyhraná. Šíření ruské propagandy, polopravd nebo vyložených lží už nemají na starosti reální lidé, ale počítačové programy, které vytváří falešné profily a v diskuzích pak vystupují pod falešnou lidskou identitou. Kremelští dezinformátoři čím dál víc přenechávají své informační projektily technikám robotické propagandy. Díky rozšířené poptávce ve veřejném prostoru se však ukazuje, že si toho je už i česká společnost více vědoma. Mluví se o systematickém přístupu ve školství, mezi dříve narozenými, nebo o nových prioritách strategické komunikace Úřadu vlády. Odhalené válečné zločiny a utrpení Ukrajinců v přímém přenosu zeslabují důvěru v ruskou příčetnost a vidění světa; přesněji mu podle nejnovějších průzkumů (duben 2022) slepě podléhá už jen asi 4% populace. Členství v NATO vítá nejvíce Čechů od r. 1994 a mohli bychom pokračovat. To není málo!
https://www.stem.cz/ruska-agrese-proti-ukrajine-analyza-nalad-ceske-verejnosti/
#Strážci
Autorem článku je Tomáš Bouška.