Detektivka každý den

V letním semestru probíhá na Univerzitě v Hradci Králové a Univerzitě Palackého v Olomouci cyklus přednášek v rámci výuky praktické žurnalistiky. Přednášejícími jsou různé osobnosti nejen z novinářské branže. Gró přednášky, která proběhla ve středu 23. února 2022, byla návštěva investigativního novináře Martina Shabu. Martin Shabu už řadu let pracuje jako novinář a redaktor domácího zpravodajství v Lidových novinách. Jeho denním chlebem je investigativní odkrývání kauz, korupce nebo organizovaných zločinů. 

Martin Shabu (vpravo), Tomáš Bouška (Novinářský inkubátor, vlevo)

Přednáška Martina Shabu nebyla vedena jen z jeho strany, ale byla založena na diskusi se studenty. Studenti se ptali na to, co je okolo jeho práce zajímá. Nakouslo se i téma útlaku novinařiny. Lidé mají v dnešní době jako primární zdroj internet, na kterém se dostanou k tématu rychleji. To vyvolává na novináře neustálý tlak. Tlak na rychlost poskytování informací, tlak na vybírání a rozhodování, kterou informaci dát do novin a kterou zveřejnit rychleji na internet. Je to hra s časem, protože situace se neustále mění.

Martin Shabu také přiblížil, co ho na práci novináře přitahuje. Nejvíc ho baví uplatňování sám sebe v tématech, které ho zajímají. V procesu zjišťování informací nachází adrenalin naplňující jeho osobnost. Zajímavá myšlenka z jeho strany byla ta, že do práce chodí s tím, že vlastně nic neví. Jeho nevědomost zahajuje jeho práci, kdy se začne zajímat o to, co se děje a kde se ukrývá pravda. Skvělé bylo i připomenutí, možná v dnešní době už takového klišé, že novinařina je běh na dlouhou trať. Cílem není uhnat se hned na začátku, trvá velmi dlouho, než se novinář probojuje na pomyslný grál. V životě toto dogma však neplatí jen na novinařinu, lze ho brát komplexně na všechna povolání, i na náš život samotný. 

Poslední otázka z pléna byla velmi význačná. Jak se vlastně novinář k nějakému zajímavému tématu dostane nebo jak se na něj přijde? Podle Martina musí mít novinář pomyslný novinářský čuch a cit. Musíte se pořád ptát, být zvědaví. Samozřejmě s tím přichází i léta praxe, kdy jste v těch vodách nebo v tom prostředí ponoření už nějakou tu dobu, víte, kde se ptát, jak se správně ptát, máte už vytvořené nějaké konexe. S tím souvisí, že musíte být na tu kauzu dobře připraveni, musíte připravit informace proč se tak stane, co k této eskalaci vedlo apod. 

Martin Shabu nastínil práci novináře, s nadhledem, ale občas i se surovou realitou. Přednáška byla velmi inspirativní a dala nám pohled na tuto profesi. Profese, kde kvalitní informace stojí nejvíc. Novináři obětují i rodinný život, protože při jejich práci je pořád spoustu věcí ve hře. Pohybují se na tenkých hranicích s policií, je ve hře i bezpečí důvěrných zdrojů. Je to jeden velký tanec na ostří nože. Novinařina je jako loď na rozbouřeném moři, pokud i vy chcete okusit pořádné vlny, tak vzhůru na palubu!

Autorkami článku jsou Michaela Bílá, Markéta Půlpánová a Tereza Švachová, studentky Univerzity Hradec Králové