Ve středu navštívila Novinářský inkubátor Pavla Kubálková, reportérka domácího zpravodajství České televize. Studentům Univerzity Hradec Králové a Univerzity Palackého v Olomouci poodhalila zákulisí hlavní zpravodajské relace ČT Události i každodenní práci ve veřejnoprávní televizi včetně svých začátků.
Úvod nemohl být v této době jiný než konflikt na Ukrajině a jak se s ním média vyrovnávají. Pavla Kubálková mimo jiné přiblížila práci zahraničních reportérů v terénu, oproti minulosti dnes reportéři vyráží na Ukrajinu de facto na vlastní pěst. Nemají žádné domluvené kontakty, které by je provázely, a ani nevyráží jako doprovod ozbrojených jednotek. Napilno mají ale i v domácí redakci, kde se situace komentuje z demonstrací, center pomoci, hraničních přechodu a tiskových konferencí vlády. Práce reportéra s lidmi, kteří utíkají před válkou, se bez emocí neobejde a občas musí potlačit i slzy.
Pavla Kubálková popsala, jak se člověk může dostat k práci v ČT a že šanci mají i lidé z jiných oborů, byť žurnalistika je výhodou. Není to krátký proces a začínající novinář si projde kolečkem všech pozicí, od hledání témat přes rešerše, přepisování zpráv až k reportážím. Ale stojí to za to! „Je třeba mít mladé, odvážné novináře, kteří se nebojí a nebojí se ptát,“ povzbudila studenty redaktorka.
Nejedna otázka směřovala i k tvorbě Událostí. Ty se často musí během dne i několikrát předělávat, navíc se studenti dozvěděli i to, že některé reportáže zkrátka zůstanou před branami vysílání a k divákům se nedostanou.
Redaktorka diskutovala se studenty i o dezinformacích a útocích na ČT. Je přesvědčená, že na vyřčenou nepravdu se nedá nic jiného než odpovídat a opakovat pravdu. Za velký problém považuje vliv dezinformací na seniory i na mladší generaci. Zvlášť když v přívalu mnoha informací z různých zdrojů je velmi snadné se ztratit a rozeznat pravdivou informaci od dezinformace. Pavla Kubálková se této problematice věnuje již delší dobu, pořádá pro seniory besedy, kde se jim snaží tuto problematiku přiblížit. Dle svých slov ale bohužel nejen kvůli množství povinné práce plynoucí z aktuálního dění, ale i kvůli složitosti tématu, zatím nedostala pro tuto problematiku tolik potřebného prostoru v televizi. Což je škoda, protože v době, ve které žijeme, je naopak důležité uchovat si kritické myšlení a schopnost zjišťovat si informace z více zdrojů. Nejedná se pouze o informace, které mohou na jedince působit skrz média, ale redaktorka považuje za velký problém fenomén řetězových e-mailů. A právě na tyto emaily často reagují senioři i mladší generace a berou je za bernou minci, protože jim to poslala jejich blízká osoba.
Pavla Kubálková se rozpovídala i o životě novináře. Přiznala, že nemá prostor pro plánování, protože některé události si naplánovat nelze a někdy musí čekat i hodiny na dvouminutový rozhovor, ale ta práce za to stojí. Zavzpomínala i na dobu, kdy začínala v televizi (reportérkou je již 11 let), respektive když po Lidových novinách nastoupila na místo reportérky a musela se sžít s kamerou, která ji dle jejích slov neměla ráda a ona ji také ne. Dokonce zmínila i vtipné scénky, kdy si půl hodiny nacvičovala na stativu reportáž a kameramani si mezitím odešli dát pauzu.
Smíchem jsme tak uzavřeli příjemnou besedu a moc děkujeme, že si na nás Pavla Kubálková našla čas i v této době!
Autorkami článku jsou Barbora Lišková a Vlasta Surová, studentky Univerzity Hradec Králové.