Jak se dělá podcast

Alena Cicáková žije v zahraničí téměř dvě dekády. Procestovala Irsko, Velkou Británii, žila v Itálii a nakonec zakotvila v Chile. Svůj podcast Epimoni-ac, zaměřený na rozhovory s krajany v zahraničí, začala připravovat před dvěma lety. Myšlenku podcastu nosila už delší dobu v hlavě a finální rozhodnutí začít s podcasty přišlo v roce 2018 na oslavách Československého státu, kde potkala zajímavou komunitu Čechů a Slováků.

Alena Cicáková

🙸To souznění mezi těmi krajany, mezi těmi potomky a všemi, co tam byli, i ta nová generace čechoslováků byla úžasná. A já jsem odešla a byla jsem přesvědčena, že musím něco začít. A potom mě motivoval můj praděd, který se narodil v Českém Malíně a měl trošku pohnutý osud a byl takový zarytý vlastenec a za své názory si zaloužil i “dovolenou” na Sibiři,🙷 dodává ke svým počátkům. 

Po konzultaci se svým okolím ohledně nápadu nahrávat rozhovory začala vyhledávat informace, jak vůbec podcasty vznikají a co je pro jejich přípravu důležité. Slovo podcast vzniklo spojením názvu přehrávače iPod od firmy Apple a slova broadcast, které znamená vysílání. Pomocí technologie RSS se audiozáznam dá přehrát na různých webových stránkách a dostane se tak k posluchačům kdekoli na světě. 

Formy podcastů mohou být různé. Někdo točí monology, jiní dělají rozhovory a setkáte se i se skupinovými konverzacemi. Podle Aleny Cicákové začali i posluchači na české scéně více filtrovat, co chtějí slyšet a jakým stylem by to chtěli slyšet. Objevují se tak inovativní formy, jak podcast obohatit o nová témata. 

Cesta k prvnímu podcastu

Před prvním publikováním si najděte již zveřejněné podcasty, které vás zajímají. Podívejte se na to, jak to dělají ostatní. Ať už se jedná o rozhovor nebo monolog, sledujte, jakým způsobem moderátor vede rozhovory, jak klade otázky a jaká je forma výsledného díla. 

Pro zveřejnění svého prvního podcastu potřebujete základní techniku v podobě mikrofonu a pop up filtru, který zabrání výrazným hláskám a prskání. Nahrávat a stříhat můžete v jednoduchém audio programu v počítači. A v neposlední řadě byste měli mít jasný koncept toho, co chcete nahrávat a jakou formu má mít váš výstup. Alena Cicáková doporučuje si na začátek udělat několik epizod najednou, abyste mohli avizovat dopředu, co se na vašem kanále objeví a na co se mohou vaši posluchači těšit. 

Brainstorming využijete při hledání témat a hostů do rozhovorů. Při přípravě sbírejte informace a udělejte si rešerši o vašem tématu či o hostovi, kterého budete zpovídat. Otázky hostovi můžete poslat předem, aby se na ně mohl připravit a nebyl pak nervózní před mikrofonem.  

🙸Jakmile mám tu nahrávku hotovou, tak  hosty ujistím, že nebudu publikovat nic, s čím nebudou spokojeni, s tím, že jim to pošlu před publikováním,🙷  dodává k natáčení rozhovorů Alena Cicáková. 

Přichází střih a editace podcastu a neméně důležitá je také grafická prezentace. Když máte epizodu hotovou, vyberete si podcastový hosting, který vám pomůže vaše nahrávky zveřejnit v různých katalozích. Vybírejte hosting pečlivě, protože ten za vás udělá tu největší práci a pošle vše do světa. 

Na co si dát pozor

Při natáčení rozhovorů byste měli mít písemný souhlas s publikováním od vašich hostů proto, aby se vám nestalo, že připravíte epizodu a host se rozhodne od rozhovoru odstoupit. Pokud natáčíte mluvené slovo a čtete knihy, tak si dávejte pozor na vyřízení autorských a publikačních práv k dílům. Aby byl váš kanál úspěšný a našel si více posluchačů, dělejte ho pravidelně. Je to stejné jako se všemi sociálními sítěmi, nepravidelnost jim neprospívá. 

Monetizace a marketing

Lidé, kteří natáčí podcasty jsou v myšlence monetizace rozdělení. Jedni dělají podcasty z přesvědčení zadarmo a druzí hledají cesty, jak lze získat finance. Může se vám podařit sehnat sponzora na společensky užitečná či specifická témata. Dnes již existují podcasty, které obsahují i reklamu. A platformy, kde vás posluchači mohou dotovat.

Aby se váš podcast dostal k širšímu publiku, je potřeba se také zamyslet nad propagací a marketingem. Pro koho točíte, na koho cílíte, jaké lidi můžete přitáhnout k poslechu? Mohou vám k tomu ze začátku pomoci vaše sociální sítě a vaše kontakty. Šiřte, sdílejte, ptejte se na zpětné vazby a uvidíte, kam až se vás podcast ve virtuálním světě dostane.

Točit podcasty je pro Alenu Cicákovou životní cesta. Potkává se skrze ně se zajímavými a výjimečnými lidmi, kteří předávají své zkušenosti a vědomosti dál a sama k tomu dodává: 

🙸I kdybych měla ovlivnit život jen jednoho člověka, tak ta mise toho podcastu je splněna, protože si myslím, že je to o tom pomáhání si navzájem a zlepšování standardů a kvality života.🙷 

Iva Cordery