Lenka Kabrhelová – o podcastech, zahraničí a budoucích plánech

Hostem nám byla Lenka Kabrhelová, kterou můžeme znát například jako moderátorku podcastu Vinohradská 12. Přesto se však dle svých slov k novinařině dostala náhodou, neboť jejím prvním záměrem bylo studovat veterinární školu, ale nakonec zvítězila její láska k psaní, kterou pociťovala již od mládí.

Po studiích pracovala pro českou redakci BBC, nicméně brzy se dostala k příležitosti pracovat v Českém rozhlase jako zpravodajka. Mluvené slovo ji nejvíce láká, protože je podle ní „intimnější“. Na rozhlasu oceňuje hlavně to, že můžete být s hostem v místnosti v soukromí, kdežto např. při audiovizuálním pořadu je minimálně jedna kamera s kameramanem a host se nemusí cítit komfortně. 

Lenka Kabrhelová

Zahraniční zkušenosti

Lenka Kabrhelová má za sebou dvě významné mezinárodní zkušenosti. Jednu z Ruska a druhou z USA. V Rusku byla od roku 2008 do roku 2013. Tehdy byl Putin u moci již osm let. V té době bylo důležitým tématem nedodržování lidských práv, zároveň byl také vyvíjen tlak na ruská média, byť je dnes daleko větší. Pokud se novinář zajímal o ožehavé téma, např. korupci, často se stávalo, že byl terčem fyzických útoků. Svá tvrzení ilustruje mimo jiné také tím, že ze země ve velkém odchází vzdělané obyvatelstvo, které je nespokojené se systematickými problémy v ruské společnosti. Zároveň paní Kabrhelová zmiňuje, že ruská média dlouhodobě burcují proti Ukrajině, což je hlavní téma dnešních dnů. 

V letech 2013 až 2017 působila v USA, kde působila jako zahraniční zpravodajka také během probíhajících prezidentských voleb. Zajímavé prý bylo, že značná část republikánských politiků, včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa, podkopávala důvěru médií a slovně proti nim útočila. Každopádně jako svůj největší úspěch z působení v USA vnímá převzetí ceny udělované novinářům na Harvardské univerzitě v roce 2017.

Současnost

Když začala válka na Ukrajině, bylo to pro Lenku Kabrhelovou mimořádně těžké, jelikož byla na dovolené a nemohla se vrátit do práce. Zároveň v tu dobu opouštěla podcast Vinohradská 12 a následující měsíc si připadala ve své kanceláři „bez hlasu“, jelikož v ten moment nebyla zaměstnancem ani Českého rozhlasu, ale zároveň ještě nepracovala pro Seznam zprávy.

Lenka Kabrhelová i celý tým Vinohradské 12 začátkem letošního roku změnil redakci. Začíná pro ně práce na novém podcastu s názvem 5:59 v redakci Seznam zprávy. Náš vzácný host nám prozradil, že v novém podcastu se chtějí soustředit především na storytelling. Již teď si můžete na streamovacích platformách pustit prvních pár dílů. 5:59 vychází od 11. dubna a přináší jedno aktuální téma každý den. 

Řeč došla také na poslech podcastů, jak českých, tak zahraničních, sama Lenka doporučovala zahraniční novináře, např. z New York Times.

Myslíme, že budeme mluvit za většinu účastníků online schůzky, když řekneme, že se už moc těšíme na nové díly 5:59. Lence děkujeme za její vzácný čas a sdílené zkušenosti, jak z domova, tak ze světa a za informace k novému podcastu. Poděkovat také musíme Novinářskému inkubátoru, který toto skvělé setkání zprostředkoval.

Autory článku jsou Tomáš Horák, Kryštof Kaněra a Michal Kmínek, studenti Univerzity Hradec Králové.