Metronome Prague není jen o hudbě

Na čtyři dny šestého ročníku festivalu Metronome Prague organizátoři přichystali desítky hudebních vystoupení, ale vůbec poprvé také sekci Metronome Fair. V rámci nehudebního programu, jehož společným jmenovatelem bylo letos téma ODVAHA, se konala řada workshopů nebo debat. Pozvání přijali přední čeští i zahraniční novináři. Mezi nimi i Jessikka Aro z Finska, která pod záštitou neziskové organizace Novinářský inkubátor hovořila na téma ruské dezinformační války.

Lucie Marie Brotánková

Finská investigativní novinářka se s přítomnými podělila o nepříjemné zkušenosti. Zdroj: Archiv Barbory Dvořákové

Brány pražského Výstaviště v Holešovicích se pomalu otevírají a nedočkaví návštěvníci už se hrnou do zasluněného areálu, který do zítřejších ranních hodin hostí festival Metronome Prague. Ze všech stran se lyne příjemná hudba a okolím voní všudypřítomné dobroty z občerstvovacích stánků. Na své si přijdou i ti, kteří zrovna nemají chuť tančit, zpívat nebo jíst.

Hned za Tree stageí se totiž nachází nezisková zóna, ve které zástupci hned několika organizací představují svou činnost. Vůbec největší stánek přísluší Novinářskému inkubátoru. Zakladatel Tomáš Bouška a jeho tým se svými rozsáhlými aktivitami snaží rozšířit zájem o kvalitní žurnalistiku mezi studenty a zároveň také přispívat ke zlepšení českého mediálního prostředí. Například popularizací témat jako jsou dezinformace.

Boj s šiřiteli nepravd a fake news bezpochyby vyžaduje pořádnou dávku odvahy. O tom ví své finská investigativní novinářka a autorka knihy Putinovy trollové Jessikka Aro. Především z toho ji Novinářský inkubátor pozval do Prahy. Ve spolupráci s organizátory Metronome Fair se podařilo zorganizovat besedu. Jak informuje tabule u vstupu do neziskové zóny, začíná v 15:00 na stagei Beats for Metronome Club powered by Evropa 2. Doprovodný Metronomu je letos plný naučných aktivit, a tak si na své přijde opravdu každý.

Debata přímo s obětí

Zatímco někteří míři k ČT Fontana stagei, kde už probíhá příprava koncertu mladé slovenské umělkyně Karin Ann, jednotky lidí putují do vnitřní budovy, kde jsou nachystaná křesla pro mluvčí a židle pro posluchače. Nedaleko malého pódia je přistavený stánek Novinářského inkubátoru, ve kterém jedna ze zaměstnankyň prodává knihy Putinovy Trollové. Do začátku zbývá pár minut, a tak už se na místo dostavili i Jessikka Aro ve společnosti moderátora debaty Tomáše Boušky. Prostor před improvizovanou stageií se pomalu začíná zaplňovat. Jde vidět, že iniciátorům akce padá kámen ze srdce.

Bouška krátkou úvodní řečí vítá hostku ze severu a předává jí slovo. Jessikka profesionálně začíná svou připravenou prezentaci, která je plná konkrétních příkladů z osobního života. Kvůli článkům o petrohradské farmě trollů a odkrytí fungování ruské propagandy čelila drsné nenávistné kampani, výhrůžkám smrtí a tvrdé kyberšikaně. O vše se s přítomnými bez filtru podělila. Ticho a nevěřícné pohledy dokonale popisují atmosféru v místnosti. Sledovat, čemu člověk musel čelit jen za sdílení pravdy, je totiž téměř k neuvěření. Jessikka i přesto s lehkostí odpovídá na řadu dotazů, na které se návštěvníci zapáleně ptají. Po téměř hodině povídání se všichni společně přesouvají ke stánku, kde se dalších několik minut odehrává autogramiáda.