Přednáška s novinářem Danielem Anýžem

Ve čtvrtek 16. 3. 2023 proběhla čtvrtá společná online přednáška v rámci letního semestru. Novinář, komentátor a publicista Daniel Anýž, který se profesně zabývá zejména Amerikou, se studenty Univerzity Hradec Králové a Univerzity Palackého mluvil o nebezpečí rozdělené společnosti, vztahu Donalda Trumpa s novináři, ale i emocích, které mají vliv na vidění a reflektování světa.

Novinář Daniel Anýž se profesně zabývá především Amerikou. Zdroj: archiv Novinářského inkubátoru

Třetí březnový čtvrtek proběhla další společná virtuální přednáška v rámci jarní inkubace 2023 pro studenty Univerzity Hradec Králové a Univerzity Palackého v Olomouci.

Hostem byl tentokrát novinář, komentátor a publicista Daniel Anýž, který se profesně zaměřuje především na Ameriku. Během devadesáti minut si se studenty popovídal nejen o novinářském řemesle jako takovém, ale i o nebezpečí rozdělené společnosti, a to nejen té americké. Zmíněno bylo také téma Donald Trump a jeho boj s novináři.

„Buď skeptický, ale nebuď cynický,” tak zní citát, který odkazuje na jedno z pravidel novinářů The New York Times. Daniel Anýž totiž při svém povídání narazil na emoce, které ohýbají viděním a reflektováním světa. Neplatí to jen v politice a novinařině. Buď skeptický – tedy pochybuj, ale nebuď cinický – tedy nepouštěj do ničeho své vlastní negativní emoce. Jinými slovy ověřujme si pravdy, které jsou nám předkládány, ale nepředpokládejme apriori, že nám někdo lže. Nejen tento hodnotný závěř si studenti odnesli z obohacujícího a inspirativního setkání.

Děkujeme Danielovi Anýžovi i všem zapojeným studentům. Těšíme se na příští týden!