Ruská hybridní válka na Ukrajině

V posledních letech můžeme pozorovat, že Rusko změnilo svůj způsob boje a nespoléhá se již pouze na klasické metody válčení. Klasické vojsko je nově doplněno o nástroje hybridní války – dezinformace a kybernetické útoky. Podobné typy útoků zvláště nyní na Ukrajině zesilují a je zcela zřejmé, že ruský prezident Putin zesílil veškeré nástroje hybridní války mířené proti Ukrajině na maximum.

Putin v posledním desetiletí posiluje ruské ozbrojené síly a pokouší se přehodnotit bezpečnostní uspořádání Evropy. Nejvyšší generálové a šéfové zpravodajských služeb jsou vycvičeni zvláště v hybridním typu války, což se naplno projevilo již v roce 2014. Krymská krize byla vedena tzv. zelenými mužíčky, jednotkami v neoznačených zelených uniformách, u nichž nebylo jisté, ke komu patří. Následně vyzbrojili také místní separatistické zmocněnce, kteří měli za úkol se pokusit odtrhnout regiony kolem Luhansku a Doněcku od moci v Kyjevě.

Od roku 2014 až do nynějška používá Rusko celou řadu nástrojů hybridní války, kterými vyvíjí tlak na Ukrajinu. Zatímco Rusko ostřeluje cíle na východě země, propagandistické orgány pracují na svalení viny za násilí v regionech na ukrajinskou vládu. Společně s tím probíhají kybernetické útoky na ukrajinské banky a ministerstva. Tento mix hybridních nástrojů napomáhá ruským jednotkám a dalším zástupcům, aby se v táhlých operacích trvajících týdny až měsíce mohli postupně zmocnit území na Ukrajině. Výhodou hybridních nástrojů není ale pouze jejich efektivita, ale také to, že se nevztahují na Západem uvalené sankce. Vytváří tak velmi levný prostředek, proti kterému je obtížné se bránit.

V minulých týdnech Ukrajina zaznamenala hned několik kyberútoků mířící na ministerstvo obrany a dvě hlavní ukrajinské banky PrivatBank a JSC Oschadbank. Hlavním cílem hybridní války není vojenské obsazení území, ale strategické vítězství nejen nad Ukrajinou, ale nad celým Západem. Putin se snaží o získání vlivu skrze posilování vojenských jednotek na hranicích s Ukrajinou, různá vojenská cvičení v Bělorusku, ale také pečlivě připravená komunikace kolem ohlášeného stahování vojsk. 

Thomas S. Warrick, bývalý náměstek ministra pro protiteroristickou politiku na Ministerstvu vnitřní bezpečnosti USA, popisuje současnou válku na Ukrajině jako čtyřdílný plán hybridní války:

1. Putin používá dezinformace a operace „pod falešnou vlajkou“, aby ospravedlnil vojenskou akci před ruským lidem, i kdyby Bidenova administrativa měla úspěšně zdiskreditovat Putinovy kroky v očích většiny západních zemí.

2. Putin učinil otevřený vojenský krok, ale proti území, které Kyjev nekontroluje.

3. Putin zatím nezahájil totální kampaň s cílem dobýt Kyjev, která by mu umožnila nastolit loutkovou vládu a zabránit tak vztahům mezi Ukrajinou a Západem. Podobné kroky by totiž mohly vyvolat ničivé sankce.

4. Dalším pravděpodobným Putinovým krokem v rámci hybridní války bude diplomacie, za pomocí které se pokusí získat ústupky od Ukrajiny a Západu bez skutečné invaze.

Uznání nezávislostí obou regionů na východě Ukrajiny podporuje dlouhodobý narativ ochrany vlastních občanů na Donbase. Rusko tvrdí, že „válku nechce, ale je připraveno se zastat občanů Ruské federace a krajanů v samozvané Doněcké a Luhanské lidové republice, pokud budou ohroženy jejich životy“. Tento narativ je dlouhodobě podporován, aby ospravedlnil porušení ukrajinské suverenity a územní integrity.

Ruský prezident Putin ve svém posledním projevu zmínil nejen Ukrajinu, ale také např. vlnu přijetí států bývalého východního bloku do NATO. Což byl také zároveň jeden z jeho požadavků adresovaný Západu: nerozšiřování Severoatlantické aliance směrem na východ a stažení vojsk NATO na úroveň před rokem 1997, což by se potenciálně dotklo také České republiky. Česko je zároveň vedené v Rusku jako nepřátelská země a jak se v minulosti ukázalo, česká IT infrastruktura není v současné době na kybernetické útoky připravena. Existuje zde celá řada konspiračních a dezinformačních webových stránek sdílející články shodujícími se se zájmy Ruské federace. Nástroje hybridní války tedy představují hrozbu nejen pro Ukrajinu, ale i pro Česko. 

Autorem článku je Adam Kratschmer.

Zdroje:

(1) https://www.newyorker.com/news/daily-comment/putins-preparation-for-ukraine

(2) https://www.dw.com/en/russias-hybrid-war-against-ukraine/a-60829873

(3) https://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/experts-react-russia-just-ordered-troops-into-ukraine-again-what-happens-next/#warrick-hybrid

(4) https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-internet-neviditelna-a-levna-kybervalka-je-pro-rusko-vyhodna-cili-na-ukrajinu-i-cesko-188846

(5) https://euromaidanpress.com/2022/02/22/russias-hybrid-war-against-ukraine-and-the-west-is-entering-the-next-phase-the-crisis/

(6) https://www.dw.com/en/russia-and-ukraine-chronicle-of-an-undeclared-war/a-60214630

(7) https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ukrajina-nezavislost-povstaleckych-republika-uznani-rusko_2202211709_zuj