YOUTH VOICE IN MEDIA – NOVINÁŘSKÁ PRAXE

Záměrem projektu Youth Voice in Media je nastavit spolupráci se základními a středními školami po České republice s cílem motivovat žáky k participaci na mediální komunikaci a učit je mediální gramotnost praxí. Od roku 2022 na něm spolupracoval Novinářský inkubátor s organizací Fak(e)ticky. V prosinci proběhly poslední workshopy. Podařilo se nám však na třech školách založit redakce, se kterými aktuálně pracujeme na tématech, která děti zajímají.

Názorům mladých žáků často není věnována přílišná pozornost. Neznamená to však, že by je neměly. Naopak mají, spoustu. A měly by být slyšet! O to se v rámci takzvané novinářské praxe snaží Novinářský inkubátor. V rámci projektu Youth Voice in Media jsme navázali spolupráci se třemi školami (EKO Gymnázium Poděbrady, Základní škola Přerov, U Tenisu 4, ZŠ M.C. Sklodowské Jáchymov) a individuálně se věnujeme tamním žákům. Naším cílem je dostat témata, která jimi rezonují, do veřejného prostoru.

Přetíženost ze školy, zapojování mladých do rozhodovacích procesů, kulturní dění ve městě, cestování… To vše a ještě mnohem více děti zajímá. Mají spoustu výtek, ale i zajímavých postřehů. Sešli jsme se, promysleli témata, vybrali žánry a žáci se pustili do práce. Prostřednictvím online callů podnikáme všechny kroky spojené s novinářskou praxí – výběr zdrojů, rešerše, struktura textu, editace…

Výstupy budou vycházet v jednotlivých školních médiích a regionálních plátcích. Máte se na co těšit!