Janek Rubeš: Dělejte, co vás baví, protože jinak vás to bavit nebude

Ve čtvrtek 21. 4. 2023 proběhla devátá společná online přednáška v rámci jarní inkubace pro studenty Univerzity Hradec Králové (UHK) a Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL). Reportér, dokumentarista a toho času i youtuber Janek Rubeš se v ní zaměřil především na svou práci.

Janek Rubeš se proslavil především investigativními videi a reportážemi, ve kterých odhaluje podvodníky či turistické pasti v Praze i dalších městech. Zdroj: archiv Novinářského inkubátoru

Třetí dubnový čtvrtek byl hostem pravidelného online setkání pro studenty UHK a UPOL dle svých slov „kluk, který natáčí videa“ Janek Rubeš. Mistr nadsázky a (sebe)ironického vyjadřování je upřímným milovníkem bizarních situací, míst a lidí. Nemá rád samožerství, braní se příliš vážně a zobrazování jen jedné strany mince. Záměrem jeho práce je prostřednictvím videí a reportáži diváky pravdivě informovat o místech a městech, které chtějí reálnou propagaci. Například v projektu Honest guide, který pro platformu Stream tvořil společně s Janem Mikulkou, vykresloval turistickou Prahu v reálných barvách. Autoři své sledující jasně upozorňovali na nástrahy hlavního města a přicházeli s tipy, které v běžném průvodci nenajdete.

Přítomným se svěřil, jaký je podle něj klíč k úspěšnosto. On sám se snaží bedlivě vnímat a pozorovat vše kolem sebe, pořádně poslouchat a dbát na názory všech stran. Pozornost zaměřuje i na úplné banality.

Svou osobitostí studentům zprostředkoval velmi pozitivní a neobvyklou přednášku, při které museli zapojit svou fantazii a číst mezi řádky. Byl to pro ně takový zážitek, že s Jankem plánujeme uspořádat praktický workshop, v rámci kterého by přímo nahlédli pod pokličku jeho práce.

Děkujeme Jankovi za otevřenost a zapojeným studentům za zajímavé dotazy!